Jak si vyrobit cbd konopnou mast?

Konopná mast je mezi lidmi velice oblíbená, jelikož je to přírodní mast, která má blahodárné účinky.

V čem je konopná mast dobrá?

Lze použít na nejrůznější kožní potíže jako je akné, popáleniny, lupenka, puchýře, vyrážky a pohmožděniny, ale pomáhá i při chronických a menstruačních bolestech a uvolňuje ztuhlé a bolavé svalstvo.

Většina mastí co se na internetu prodává se vyrábí pouze z oleje vylisovaného z konopných semen a nemají tak tedy vysoký obsah požadovaných kanabinoidů (např: CBD) a nejsou následně tak účinné. Proto není nic lepšího, než si mast vyrobit sami.

Dále si v článku popíšeme způsob a řekneme suroviny na výrobu konopné masti.

CBD-konopná-mast

Suroviny potřebné na výrobu masti:

  • Vazelína nebo Kokosový olej
  • Květy konopí
  • Bylinky (není potřeba)
  • Esenciální oleje (není potřeba)
  • Ztužovadlo (není potřeba)

Na 1 litr ( = cca 820g ) vazelíny je potřeba 20 a více gramů květů.

Běžně dostupné masti většinou bývají ve 100ml dózách (Na což by vám stačily 2g).

1 litr tedy vyrábíme pouze pokud si chceme udělat velké zásoby nebo rozdávat mezi příbuzné.

Doporučuji použít 250g vazelíny s 5 gramy květů.

U bylinek je na vás, jaký druh a množství zvolíte. Přidáme opět několik gramů.

Vazelína nebo Kokosový olej?

Vazelína je jedna z nejčastěji používaných surovin v kosmetice. Je to směs získaná z ropy u které je výhodou utěsnění ran a tak zabránění vniku nečistot a bakterií. Hůře se vstřebává, ale velkou výhodou je její nízká cena a to, že nezpůsobuje žádné alergické reakce (je hypoalergenní).

Kokosový olej je rostlinný olej získaný z jader zralých kokosových ořechů. Olej je bohatý na antioxidanty a mastné kyseliny, které dokáží dobře pronikat do pokožky. Jelikož má teplotu tání při 25 °C je skvělý na masáže.

Kokosový-olej

Jaké bylinky použít?

Do masti můžete přidat téměř co vás napadne, většinou se používá něco na zklidnění pokožky nebo dezinfekci, jako např. Měsíček lékařský, Levandule lékařská, Hluchavka bílá, Řepík lékařský nebo Heřmánek pravý. Není však problém na bolesti svalů a kloubů přidat Chilli nebo Kafr.

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou tekutiny s vysokým obsahem terpenů a dalších složek, produkované rostliny jako ochrana před býložravci. Stejně jako samotné bylinky mají pozitivní účinky na naše tělo. Doporučuji vybrat levandulový, heřmánkový, mátový či tea tree oil nebo již zmíněný Kafr.

esenciální-oleje

POSTUP:

-Nejdříve zpracujeme konopí a až následně bylinky. Je to z toho důvodu, že konopí potřebuje vyšší teploty, aby se jeho účinné látky aktivovaly, zatímco bylinky by se při těchto teplotách poškodily.

Krok 1

- Na začátek rozdrtíme konopné květy (rukama, drtičkou nebo v mixéru) na malé kousky.

Krok 2 (lze přeskočit)

- Tento krok bude sloužit k aktivaci Kanabinoidů v materiálu. V rostlině se nachází kanabinoidy (CBD, CBG a další), ale také kanabinoidní kyseliny (CBDA, CBGA). Tyto kyseliny se při vyšších teplotách přeměňují na kanabinoidy, což je žádoucí. Tomuto procesu se říká dekarboxylace. Teď když tohle víme, tak se do toho můžeme pustit.

Rozehřejeme troubu na 120 °C (Nastavenou na pečení). Dále drť rovnoměrně rozložíme na plech pokrytý pečícím papírem a necháme 30 minut zahřívat. Květy hlídáme, aby nezačaly kouřit, měly by se pouze vysušit. Můžete mezitím postupovat krokem 3.

Krok 3

- Základ (vazelínu nebo kokosový olej) vložíme do hrnce a zahřejeme. Mícháme dokud se základ nerozpustí (v případě kokosového oleje i chvíli po rozpuštění). Zahříváme za mírných teplot, směs by se neměla vařit.

Krok 4

- Připravené a dekarboxylované konopí vysypeme do roztátého základu a za občasného míchání, zahříváme 30 minut.

Krok 5 (lze přeskočit)

- Vložení bylinek - Vypneme nebo snížíme ohřev a pokračujeme v míchání 5 minut, aby se směs zchladila (nesmí ztuhnout) a následně vsypeme připravené bylinky. S bylinkami 10 minut pokračujeme za nižších teplot mícháním.

Krok 6

- Nyní směs procedíme. Cezení budeme provádět 2x, nejdříve hrubší pomocí síta a druhé přes silonovou punčochu nebo látku, tak aby ve směsi nezůstávaly žádné zbytky rostlinného materiálu. Nečistoty by mohly dráždit pokožku.

Krok 7 (lze přeskočit)

- Přidání esenciálních olejů a ztužení - Pro ztužení vložíme Kandelilový vosk do hrnce a zahřejeme. Následně zalijeme ještě teplou směsí, do které je možné přidat esenciální oleje. Promísíme.

Krok 8

-Přelijeme z hrnce do připravené uskladňovací nádoby a necháme ztuhnout.

A máme hotovo!

Uskladnění

Po vychladnutí směsi a ztuhnutí nádobu dobře zavřeme a schováme ideálně do lednice, látky obsažené v masti tak vydrží déle aktivní.

Užívání konopné masti

Před použitím naneseme malou vrstvu na předloktí a necháme působit, zjistíme tak, jestli některá ze složek v masti nezpůsobuje alergické reakce. Pokud tento test proběhne v pořádku, nanesme jí na postižené místo.